Kasa Chorych

Scena Letnia 2013  » Blues na niedzielę » Kasa Chorych

  • fot. Piotr Kosela
    fot. Piotr Kosela

NIEDZIELA - 14.07 godz.19.00 - BLUES NA NIEDZIELĘ

KASA CHORYCH


Kasa Chorych to prawdziwa legenda polskiego blues-rocka. Zespół należy do grona najważniejszych zespołów w historii polskiej muzyki (nie tylko bluesowej). W połowie lat osiemdziesiątych swoją muzyką przyczynili się do tego, że polski blues nabrał nowego, świeżego wymiaru. Wnieśli do tej muzyki zastrzyk ożywczej energii i pomysłów powodując, że bluesem zainteresowali się również młodzi ludzie. To dzięki Kasie Chorych muzyka bluesowa rozbrzmiewała na najważniejszych festiwalach rockowych w Polsce. Do dnia dzisiejszego utrzymują się w czołówce pomimo tego, że konkurencja w postaci młodych wykonawców jest bardzo silna.
Zespół został założony w 1975 przez grającego na harmonijce ustnej Ryszarda „Skibę” Skibińskiego i gita-rzystę Jarosława Tioskowa. Początkowo grali w małych klubach Białegostoku. Przełomowym dla działalności Kasy Chorych okazał się rok 1978. Udział w najważniejszych polskich festiwalach rockowych, pierwsze nagrody i wy-różnienia oraz wręcz entuzjastyczne przyjęcie przez publiczność spowodowało ogólnokrajową popularność.
W 1978 roku zespół dokonał pierwszych nagrań dla lokalnego radia. Wielkim ciosem dla wszystkich miłośników bluesa była tragiczna śmierć Ryszarda "Skiby" Skibińskiego, który zmarł 4.06.1983 po przedawkowaniu narkotyków. W 1984 wydana zostaje pierwsza płyta długogrająca zespołu pod tytułem „Ryszard „Skiba” Skibiński 1951-1983” zawierająca najbardziej znane utwory Kasy Chorych. Zespół pod koniec 1984 zawiesił działalność. Pomimo tego muzycy pozostali aktywni udzielając się w różnych formacjach i projektach. W 1992 roku muzycy skrzyknęli się na powrót pod wodzą Jarosława Tioskowa.

Skład zespołu:
Jarosław Tioskow - gitara, wokal
Michał „Cielak” Kielak - harmonijka
Włodek Dudek - gitara
Marek Szerszyński - bass
Mirosław Wiechnik - perkusja

Strona internetowa: www.kasachorych.com

Wstęp: 25 zł. - na godzinę przed rozpoczęciem koncertu.